Centrul de Informare şi Documentare privind Drepturile Copilului din Moldova angajează formatori/ formatoare

Centrul de Informare şi Documentare privind Drepturile Copilului din Moldova (CIDDC) anunță concurs de selectare a formatorilor/-oarelor în cadrul proiectului „Educația pentru democrație în Republica Moldova”, finanțat de Oficiul Consiliului Europei în Moldova.

CIDDC este o organizaţie nonguvernamentală, fondată în anul 1999, a cărei misiune este de a colabora cu copiii, familiile, autoritățile, serviciile publice și societatea civilă pentru a găsi soluții bazate pe drepturile copilului și pentru a-i inspira pe adulți să audă vocea fiecărui copil. Împreună contribuim la o societate cu mai multa grijă, înțelegere și respect pentru fiecare ființă umană. Pentru mai multe informații, accesați drepturilecopilului.md

Proiectul „Educația pentru democrație în Republica Moldova” are drept scop dezvoltarea competențelor pentru cultura democratică în sistemul educațional prin pilotarea, în 50 de instituții de învățământ, a Ghidului privind guvernanța democratică a școlii. Proiectul este implementat în perioada aprilie 2021 – noiembrie 2022.

Responsabilități:

  • Participarea la programul de formare a formatorilor (ToT) organizat în cadrul proiectului;
  • Proiectarea, facilitarea și evaluarea atelierelor de formare ce țin de creșterea gradului de înțelegere a competențelor pentru cultura democratică pentru subiecții comunității școlare;
  • Suport instituțiilor partenere în consolidarea guvernanței democratice în cadrul școlii, inclusiv analiza progreselor și provocărilor, identificarea soluțiilor și adaptarea planului de lucru;
  • Elaborarea de agende, resurse informative, rapoarte referitor la desfășurarea atelierelor de formare;
  • Dezvoltarea participativă a instrumentelor și a metodelor de lucru cu comunitatea școlară;
  • Reflectarea asupra experienței de învățare generate în procesul de pilotare a Ghidului privind guvernanța democratică a școlii;
  • Menţinerea comunicării cu organizația și grupul de lucru din comunitatea școlară.

Cerinţe faţă de candidat/-ă:

  • Studii universitare în domenii relevante;
  • Competențe pentru cultura democratică;
  • Competențe și experiență de aplicare a abordării bazate pe drepturile copilului;
  • Competențe și experiență de formare în domeniul guvernanței democratice a școlii;
  • Experiență în elaborarea și facilitarea cursurilor de instruire;
  • Cunoașterea limbilor română (excelent) și rusă (excelent, mediu).

Procedura de recrutare a CIDDC se bazează pe angajamentul ferm cu privire la protecţia copilului față de toate formele de violență în cadrul proiectelor şi activităţilor organizației, precum și în afara ei. CIDDC are o politică de protecţie a copilului; candidatul/candidata selectat/ă va semna o declarație prin care se va angaja să respecte această politică.

Dosarul candidatului/-ei va include:

  • CV-ul candidatului/-ei;
  • Scrisoare de intenție, maximum o pagină.

Data-limită de depunere a dosarelor: 5 mai 2021
Numai persoanele selectate pentru interviu vor fi contactate.

Last modified onFriday, 23 April 2021 17:54
Admin

back to top

Contacts

Adresa: Eugen Coca Street no. 15, Chisinau,
Republic of Moldova, MD-2008

Tel./Fax: (+373 22) 747813, 716598, 744600

Ambasador 2%

Sustin 2%! Support 2%!

Media partner:

Portalul CIVIC.MD: Activitati ONG, anunturi, granturi, job-uri, voluntariat, evenimente

Top of Page